ПІДХІД ДО ВИБОРУ СИСТЕМ ОПАЛЕННЯ

27 листопада 2019 р.

Коли нам дуже складно розповідають про незнайомий предмет, практично у всіх нас закрадається сумнів: а чи не морочать нам голову? А так це все? Особливо, коли за те, про що нам розповідають, настане або настає пора платити.

 

Таким незнайомим предметом може запросто виявитися і підхід до вибору та облаштування систем опалення, водопостачання і каналізації в нашій оселі.

У даній статті хотілося б запропонувати алгоритм вирішення такого завдання простій людині, яка не є фахівцем у цій сфері, інженером, сантехніком і.т.п. Це спроба сформулювати підхід до вибору системи нормальною людською мовою без перевантаження спеціальною термінологією. Тому заздалегідь прошу вибачення у допитливих читачів і фахівців за грубі узагальнення в цьому нарисі і приблизну, можливо, точність в термінології))

Грунтуючись на цьому ж принципі, в майбутньому, в наших нарисах ми будемо розповідати детально про кожну частину систем опалення, водопостачання і каналізації. Завдання цього нарису - тільки спроба розібратися з підходом до вирішення завдання. 

Почнемо з опалення.

Отже, за нашим досвідом, найчастіше, людина, при виникненні потреби щось зробити з системою опалення в житлі, углиблюється відразу в вибір елементів системи опалення: труби, котлів, радіаторів, теплих підлог, арматури та іншого. Або, що ще гірше, відразу переходить до вирішення питання "скільки коштує". При цьому його пошук починається з вибору з маси прикладів існуючих видів систем в інтернеті, або з "куму / сусіду Зроби ось так". На наш погляд, це міняти місцями коня із возом. 

 

Крок 1

Давайте розберемося в головному: сенс системи опалення не в тому, щоб складатися з труб, радіаторів і чер-ті чого, головне завдання принести тепло в окремо взятий житловий простір, забезпечити комфорт управління ним і економією експлуатаційних витрат. і відразу ми приходимо до зовсім іншого старту: спочатку нам потрібно визначитися з кількістю тепла, яке потрібно доставити в кожне окреме приміщення Вашого житлового простору для забезпечення там комфортної для Вас температури.

 

Яка для Вас вона комфортна - 18 або 23 градуси за Цельсієм, за умови, що за бортом житла може бути, коли-ніколи, і -25 градусів Цельсія з гаком - це вже питання смаку. Ось ця необхідна кількість тепла буде залежати безпосередньо від тепловтрат кожного приміщення. А вже вони пов'язані з площею скління, вхідними дверима, утепленням стін-даху-полу і.т.д и.т.п .. Ця штука на старті найважливіша. Якщо система буде не розрахована на виробництво і передачу потрібної кількості тепла в приміщення - все інше просто не матиме сенс. Як би Ви ретельно не вибирали обладнання, виконавця, матеріали та інше - неправильний розрахунок тепловтрат може або помножити всі старання на нуль, або привести до того, що система буде спроектована з великим запасом по виробництву тепла, на дуже "опукле око" і буде неекономічна в експлуатації.

Як буває: містична експрес-оцінка тепловтрат, за принципом "все на коло", говорить нам про те, що тепловтрати "звичайного" житла в наших широтах рівні 100 Вт на 1 кв.м. житлової площі. Про точність мова не йде зараз. Якщо мова йде про простій системі радіаторного опалення без регулювальних наворотів, з котлом як котлом :), без теплих підлог і всяких комфортних штучок, на площі до 100 кв.м. +, Якщо не стоїть завдання побудувати систему під свої завдання комфорту з максимальною енергоефективністю, то, може, цього показника для орієнтиру і буде досить..

АЛЕ! Диявол криється, як завжди, в дрібницях. Наша думка - варто обов'язково робити проект системи опалення, щоб зрозуміти на березі, що потім станеться в опалювальний сезон, коли гряне за вікном -25. При цьому для приміщень 120 квадратних метрів і більше, з теплими підлогами і іншим - обов'язково потрібен проект!

 

Якщо Ви добре утеплили будинок, стоять якісні вікна, то тепловтрати його явно менше 100Вт на 1 кв.м. площі і розраховувати систему опалення варто під конкретні, Ваші, умови, а не виходячи з середньої температури по лікарні.

Крім усього іншого, саме на стадії проекту можна передбачити всі можливості регулювання системи під своє розуміння комфорту і вже під ці завдання підібрати обладнання. Але про це нижче. Хоча і в наступних кроках ми будемо повертатися думками до необхідності проекту системи опалення постійно)))

Крок 2

І це знову не вибір котла і не формування кошторису. Це вибір тієї штуковини, яка буде гріти заданий простір, доносити ту кількість тепла, яку ми вважали за необхідне в кроці першому. Ця штуковина - опалювальний прилад.

Логіка процесу проста: в залежності від вибору типу опалювальних приладів буде зрозумілий вибір регулюючого, котельного та іншого обладнання в наступних кроках.

Опалювальних приладів маса: всілякі радіатори, конвектори, підлогові системи опалення (тепла підлога), фанкойли та інше. Ця стаття не ставить собі за мету розібратися в них усіх і дати рекомендації, який підійде для якого випадку, це ми постараємося зробити в спеціальних тематичних статтях, просто потрібно розуміти, що на другому етапі цей вибір потрібно зробити.

Ми обираємо бажаний тип опалювального приладу, тому що вибір його конкретних характеристик: тепловіддача, гідравлічний опір, розмір та інша премудрість - це справа фахівця і проектанта. (О, знову повернулися до проекту)))Ну, і якщо вистачить терпіння, такі ж загальні речі, викладені нормальною людською мовою, можна буде прочитати в наступних тематичних статтях по кожному компоненту системи опалення. 

Крок 3

Який би опалювальний прилад Ви не обрали, потрібно передбачити можливість регулювати його роботу під свій настрій і своє розуміння комфорту. З теперішніми витратами на газ і електроенергію регулювання температури в приміщенні методом відкриття / закриття кватирки вже не пройде))).

снує маса схем регулювань: від найпростіших термоголовок з термостатичними клапанами на радіатор опалення до складних систем з управлінням через інтернет.

 

Справа за Вами на цьому етапі. Вам чітко потрібно уявити собі що Ви хочете від змонтованої системи в плані комфорту. У будь-якому випадку, на наш погляд, логічною, сучасною і найбільш мінімальною вимогою до сучасної системи опалення є зональне температурне регулювання.Тобто, можливість за допомогою спеціальних пристроїв встановлювати необхідну температуру в заданій зоні (приміщенні), в визначений господарем відрізок часу.

Одна з типових ситуацій: будній день, сім'я розходиться на роботи / школи / дитсадки. Підтримувати комфортну температуру в усьому будинку (припустимо, що мова йде саме про котедж або таун-хаусі) на рівні звичних 18-23 градуса Цельсія (хто як любить) до повернення мешканців будинку вже не потрібно. Тоді потрібно або іти прикручувати котел, або спрацюють таймери програмованих пристроїв, які самостійно "прикрутять" температуру в приміщеннях до 15-18 градусів. Припустимо, що діти повертаються зі школи раніше батьків і потрібно до їх повернення нагріти кухню, їдальню, коридор і дитячу. І це зробить кімнатний програмований хронотермостат, який включить нагрів тільки необхідних приміщень. До приходу батьків же додатково будуть прогріті вітальня, кабінет, спальня, ванна кімната. При цьому не буде витрачатися газ неефективно, на нагрів порожніх приміщень протягом дня. Крім усього іншого, при тривалому від'їзді, можна налаштувати хронотермостат так, що до повернення господарів температура в будинку буде на рівні 7 градусів Цельсія і тільки до їх приїзду будинок буде прогрітий. 

Крок 4

І ось тільки тепер настає момент вибору джерела тепла для системи опалення зі всіляких котлів, теплових насосів і.т.п. з всіляким потрібним для їх нормальної роботи обладнанням.

 

Тут уже буде легше, так як в залежності від Вашого вибору на попередніх етапах алгоритму, кількість відповідного для Вашої оселі обладнання звузиться. 

 

І тільки тепер настає пора складання кошторису і повернення до всіх кроків по новому колу, щось видаляючи або, навпаки, додаючи в майбутню систему опалення.

 

 

 

Залиште свій коментар